Przejdź do treści
Strona główna » Rewolwer ZKR 551

Rewolwer ZKR 551

ZKR

Rewolwery ZKR 551 były produkowane w Zbrojovce Brno (obecnie ČESKÁ ZBROJOVKA) w byłej Czechosłowacji w latach 1957 – 1971. Wyprodukowano ich stosunkowo niewiele. Dla potrzeb polskich klubów strzeleckich, sprowadzono wówczas około 130 sztuk, obecnie według danych Policji zarejestrowane są 52 rewolwery.

ZKR 551 zachwyca ponadczasową formą: to piękno i elegancja w każdym calu. Na pierwszy rzut oka jest mocno archaiczny, ale przecież wystarczył niewielki lifting kształtu, by przemienił się w Winstona Sport – rewolwer tarczowy XXI wieku, o linii tyleż szykownej, co futurystycznej.

Broń ma grubą i ciężką lufę sześciocalową o wielograniastym zarysie zewnętrznym. W przeciwieństwie do ówczesnych topowych rewolwerów tarczowych, czechosłowacka konstrukcja ma bębenek opróżniany pojedynczo prętowym rozładownikiem schowanym w rurkowej osłonie i osadzony niewychylnie w zamkniętym szkielecie – rozwiązanie a la Peacemaker.

W strzelectwie sportowym taki archaiczny system ze stałą osią bębna wykazuje niezaprzeczalne zalety w porównaniu z nowocześniejszym bębnem wychylanym na jarzmie i wyposażonym w gwiazdkowy rozładownik, opróżniający od razu wszystkie komory nabojowe. Sztywna i zwarta konstrukcja wpływa zarówno na celność, jak i trwałość broni intensywnie użytkowanej w sporcie.

Facebook